سابقه بسیج را شاید بتوان در جنگ احزاب جست و جو کرد:زمانی که پیامبر اکرم(ص) برای دفاع از تمامیت دین مبین اسلام در مقابل اتحاد کافران، فرمان بسیج عمومی صارد کرد  خود نیز مانند سربازی عادی در آن امر مهم مشارکت نمود و با حفر خندق اولین طرح پدافند غیرعامل را در نیای اسلام پی ریزی کرد. 
بسیج در محور های تخصصی زیر در ارتباط با موضوع پدافند غیرعامل فعالیت دارد:
تهدید شناسی
نگاه بسیج به حوادث رویدادها و پدیده ها نباید نگاه عادی و معمولی باشد امروز بسیج در کشور پیشتاز است و رسالت دفاع همه جانبه بر دوش دارد بنابراین تهدید شناسی گام اول برای دفاع می باشد و تا تهدید و ماهیت آن شناسایی نشود نمی توان دفاع قابل قبول و موثری صورت داد.
مشاوره تخصصی
 دومین محور تخصصی که بسیج باید در آن ایفای نقش نماید مشاوره های تخصصی پدافند غیرعامل است مقام معظم رهبری در این باره فرموده اند: در اجری امورات اجرایی کشور صرفا به شبکه های اداری کشور اکتفا نکنید بلکه از شبکه بسیج نیز استفاده کنید.
آموزش
می توان با استفاده از ظرفیت های بسیج یا تربیت مربی و استفاده از نیروی انسانی مجرب، آحاد مردم را در حوزه پدافند غیرعامل آموزش داد از طرف دیگر می توان به آموزش وظایف عدیده ایی که کارکنان و بسیج در طرح های پدافند غیرعامل به عهده دارند را آموزش داد که به آن آموزش یگانی می گویند.
فرهنگ سازی پدافند غیرعامل
این اقدامات شامل موارد زیر است:
-تولید و نشر و توسعه دانش اولیه پدافند غیرعامل
-آموزش و انتقال به نسلهای جدید
-تبلیغ، و ارائه مفاهیم دفاعی پدافند غیرعامل
-تکرار و تبدیل این مفاهیم به معارف عملی جامعه
مشارکت در مدیریت بحران هر حوزه
در شرایط بحرانی ناشی از تهدیدات خارجی که احتمال دارد بعضی عناصر آمادگی مدیریت بحران لازمه را  نداشته باشند این نیرو های سازماندهی شده و آموزش دیده و مانور کرده و آماده بسیج است که با داشتن ساز و کار فرماندهی در صحنه می تواند به مدیریت بحرانی هر حوزه  حداکثر کمک و مساعدت را بنماید.

 
ادارات کل استانداری
Link group not found.
Link group not found.
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق این مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری البرز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع آزاد می باشد.
آدرس: کرج- جهانشهر- بلوارماهان. تماس : 4-34438501 - 026